Uzavření Iontového tunelu – Kóta zulu 664

You may also like...

4 Responses

 1. Lubo napsal:

  Môj pohľad na vec: Mám za to, že len na základe akejsi fyzickej obhliadky bez rozsiahlých expertíz podporených konkrétnymi meraniami, je unáhlené zdôvodňovať rozhodnutie o zákaze vstupu do tejto jedinečnej a zdraviu prospešnej turistickej atrakcie. Prospešnosť účinku záp. iontov je vedecky dokázaná a nikto ju nemôže spochybniť. Existujú mnohé indície aj o liečivom účinku útvarov pyramidiálneho tvaru. Pokiaľ ich zatiaľ veda neobjasnila, je nutné dať šancu tomuto fenoménu na Slovensku, aby prispel k objasneniu toho, čo sa už neoficiálne dávno vie a praktizuje vo svete. Mám na mysli liečivé účinky energie pyramid.
  Argumenty ohľadne ohrozenia verejného záujmu a majetku sú pre mňa trochu podivné. V čom spočíva podľa úradov ohrozenie verejného záujmu? Nie je náhodou verejným záujmom zlepšovať zdravie populácie akýmkoľvek spôsobom a tým pomáhať znižovať aj náklady štátu na zdravotníctvo? Štát by mal zviditeľňovať, rozvíjať a podporovať takéto jedinečné miesta, minimálne aspoň tým, že nebude verejnosti klásť polená pod nohy. Práve toto je ten verejný záujem !
  Súhlasím však s tým, že je potrebné popracovať na zlepšení bezpečnosti. Avšak hlavný diel zodpovednosti pri turistike za svoje zdravie nesie vždy turista, občan. Podivné pre mňa je zdôvodňovanie zákazu vstupu do oblasti na báze teoretického ohrozenia zdravia alebo bezpečnosti. Areál je po dlhé roky neaktívny, miestnou cestou premávajú aj autá do chatovej lokality (Bindt), a roky do týchto kopcov chodieva aj miestne obyvateľstvo. Podobná situácia je aj v mnohých iných lokalitách po celom svete (avšak s tým, že Kota Zulu je JEDINEČNA v istých aspektoch, aj vedecky overených). Po celé tie roky dozadu úrady nemali za potrebné učiniť také rozhodnutie, aké učinili práve v tieto dni ? A podobne aj v iných lokalitách po celom území SR ? Pýtam sa: ide v tejto lokalite skutočne len a len o možné ohrozenie zdravia , alebo je za tým niečo iné? Majú úrady objektívne zmapovanú a zdokladovanú bezpečnostnú situáciu na všetkých podobných lokalitách v SR, ak im ide skutočne iba o zdravie ľudí ? Predpokladám, že nie. To ani nie je možné, pretože nemajú a nikdy nemôžu mať komplexné a úplné informácie o tom, aký turista, kedy a akým spôsobom užíva tú či onú lokalitu, a vždy existuje hypotetické riziko, že si napr. zlomí nohu. Aj to je újma na zdraví.
  Čo sa týka Koty Zulu 664, vzhľadom na novo objavený zdroj liečivej energie a veľký záujem ľudí, je dôvodné vysloviť hypotézu, že tento objav bude zo zdravotného hľadiska v niektorých prípadoch vhodným doplnením štandardnej medicíny. Možno aj niečo viac. Všetci vieme, že medicína má čo doháňať a objasňovať. Mnohím ľuďom medicína nevie pomôcť, a tak sa oprávnene utiekajú ku alternatíve, a hľadajú možnosti, ako si pomôcť. Majú na to PRÁVO.
  Ja osobne som presvedčený, že zdravotné benefity pobytu v iontovom tuneli pre verejnosť omnoho viac prevažujú nad možnými rizikami, ktoré sa dokonca pri dobrej vôli dajú zmenšiť na minimum.

 2. Jozef napsal:

  Sachta je banske dielo. Niekto ho ma v sprave, ma na neho dobyvacie povolenie. Je tam zodpovedna osoba. Ak sa niekomu nieco stane, urady, resp organy budu brat na zodpovednost konkretnu osobu. Jednak paravnicku a potom fyzicku. Za to su nemale pokuty. Ak tam chodilo zopar ludi raz za cas, nikomu to asi nevadilo. Reklama na internete spravila svoje a uz sa to asi neda tolerovat zo strany kompetentnych. Rad by som videl fotku ako to uzatvorili. Ci su tam len mreze, alebo drevena zatarasa… Ak ludia nebudu respektovat zakaz, pride k odstrelu a vchod do sachty zasypu. To je bezny a uplne legalny postup. Myslim si, ze aj vo firme ktora za to zodpoveda su normalni ludia a k odstrelu nepride. Aspon zatial. Treba spravit merania. Myslim normalne, nie ze ja odoberiem vzorku vody doma zo studne prinesiem do labaku a poviem ze je to z koty664. Radon za par sekund vyprcha ak neuzatvoris hermeticky vzorku. Rozumne je rokovat s ludmi, ktori disponuju dobyvacim povolenim, uradmi, navrhnut riesenie ako zabezpecit bezpecnost, stanovit nejaky poriadok, pravidla… 18.1.2019 som mal dlhy telefonat s veducim lomu. Je to normalny, rozumny , ustretovy clovek. V marci tam idu robit cez certifikovane laboratorium rozbory. Ak budu naozaj take ake sa prezentuju, ma zmysel bojovat a myslim si ze sa najdu sponzori, dobrovolnici … Ja neverim na take rozpravky, ale ak ma urady presvedcia, viem pomoct a rad prispejem na spristupnenie niecoho co pomaha zdraviu. Sponzorujem ine hluposti.

  • Branislav napsal:

   Je tam MREŽA zamknutá na 2 zámky + vraj monitorovany priestor.

   • Jiří Matějka napsal:

    Již od 15.2.2019 je tam mříž a kamery tam opravdu jsou a funkční.